Zmiany w szkołach 2025
2025 rok przyniesie kilka zmian w szkołach podstawowych i szkołach ponadpodstawowych, a będą one dotyczyć nie tylko uczniów, ale również nauczycieli. Trudno przewidzieć skutki tych decyzji, jednak do każdej reformy należy podchodzić ze zdrowym rozsądkiem, by móc prawidłowo ocenić skalę wdrożonych modyfikacji. Czego mogą spodziewać się uczniowie, nauczyciele i rodzice w 2025 roku?
Zmiany w szkołach 2025
Zmiany w szkołach 2025 koncentrują się nie tylko na liście obowiązkowych zajęć, ale również podstawach programowych. System oświaty chce w ten sposób ukierunkować lekcje w stronę praktyczną, by mogły przygotować uczniów do codziennych wyzwań, a nie jedynie nauki teoretycznej. Jedną z kluczowych zmian są dwa, nowe obowiązkowe zajęcia w szkołach ponadpodstawowych. W miejsce historii i teraźniejszości pojawi się edukacja obywatelska, a edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie.
Nowy przedmiot w szkołach podstawowych i szkołach ponadpodstawowych
Na przełomie maja i czerwca MEN przyjął ustawę, według której edukacja przyrodnicza uczniów klas I-III powinna uwzględniać zasady udzielania pierwszej pomocy. W przypadku starszych dzieci lekcje te prowadzone są także przez wychowawcę, a ósmoklasiści i uczniowie I klasy szkoły ponadpodstawowej odbywają ten krótki kurs w ramach edukacji dla bezpieczeństwa.
Jakie jeszcze zmiany w szkołach pojawią się w 2025 r.?
1 września 2025 roku pojawią się też pewne zmiany w organizacji lekcji religii, z wykluczeniem publicznych przedszkoli. Dotyczy to nie tylko liczby zajęć, ale również ich trybu. System oświaty zdecydował się na skrócenie lekcji religii do jednej tygodniowo, która powinna odbywać się z samego rana lub po zakończeniu innych przedmiotów. Co ciekawe, w zajęciach mogą uczestniczyć uczniowie różnych klas. Dyrektorzy mają też prawo do nawiązania współpracy z organami kościoła i realizowania przedmiotu w sali katechetycznej.
Matura – obowiązek zaliczenia jednego wybranego przedmiotu dodatkowego
Nie zabraknie też zmian w systemie maturalnym. Do tej pory każdy uczeń musiał zdać egzaminy na poziomie podstawowym, czyli język polski, matematykę i język obcy nowożytny. W nowym rozporządzeniu ustalono, że konieczne jest też zaliczenie jednego, dodatkowego przedmiotu, na co najmniej 30%.
Matura z języka obcego nowożytnego
Pomimo kilku zmian w szkołach, mamy jedną stałą – maturę. Jest jak nieustraszona strażniczka edukacji, bez której nie można marzyć o prestiżowych studiach. Niestety, pomimo wprowadzonych w 2025 roku zmian w szkołach, polski program nauczania wciąż jest przeładowany, przez co nauczyciele nie są w stanie poświęcić dostatecznej uwagi każdemu uczniowi. Ma to oczywiście przełożenie na wyniki matur.
To właśnie dlatego tak dużym uznaniem cieszą się korepetycje. Symposio.pl oferuje skuteczną pomoc maturzystom, zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Zajęcia prowadzone są w miłej, sympatycznej atmosferze, w niewielkim gronie osób. Tryb lekcji zależy od indywidualnych preferencji – mogą odbywać się zdalnie lub stacjonarnie. Oferowane kursy maturalne obejmują: język polski, historię, język obcy nowożytny, matematykę, chemię itd. Każde zajęcia to dawka przydatnej wiedzy, a nie nudnych zagadnień.
Nadchodzący rok może przynieść zawirowania w szkołach podstawowych i szkołach ponadpodstawowych, jednak nie należy popadać w panikę, gdyż Ministerstwo Edukacji Narodowej ma na względzie przede wszystkim dobro uczniów, nauczycieli i ich rodziców. Jeśli Twoje dziecko będzie w nadchodzącym roku zdawać maturę, możesz pomóc mu w nauce i zapisać je na efektywne korepetycje. Szczegóły dostępne na symposio.pl.