Wiedza to skarb- 10 dowodów na to, że wiedza z danej dziedziny może pomóc Ci żyć lepiej
Niewiedza szkodzi. Często jest również powodem większych kłopotów niż tylko codziennych nieporozumień. Nieznajomość funkcjonowania niektórych zasad niestety nie zwalnia nas z obowiązku postępowania zgodnie z nimi i przestrzegania wyznaczonych granic. Jako ludzie nie jesteśmy w stanie przyswoić wiedzy z każdego tematu na świecie. Technologia, nauka, medycyna- wszystko to tak szybko i mocno się rozwija, że nawet specjaliści w danych dziedzinach są momentami bardzo do tyłu z nowinkami na rynku. Zamiast zastanawiać się nad tym, co tak naprawdę nas w życiu mija i jak wiele rzeczy moglibyśmy jeszcze odkryć, warto wiedzieć, że istnieją dziedziny, z którymi zaznajomienie się znacznie ułatwi i uprzyjemni nam życie.
1. Przepisy drogowe. Wszyscy, bez wyjątku, jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego. Niezależnie od tego, czy poruszamy się samochodem, rowerem, komunikacją miejską, czy pieszo. Każdy z nas ma więc w przestrzeni publicznej prawa, ale też obowiązki. I chociaż dla kierowcy samochodu trywialne będzie wydawało się zapoznawanie z obowiązującymi przepisami, tak powinien on zdawać sobie sprawę z tego, że one również bardzo często się zmieniają i zostają dostosowywane do obecnej sytuacji, czy wymagań. Jako piesi również musimy mieć na uwadze przepisy ruchu drogowego, nawet te dotyczące samochodów. Niejednokrotnie spotkamy się z sytuacją, w której nie od razu będziemy wiedzieli jak zachować się na drodze. Niektóre z nich mogą być nawet niebezpieczne. Znajomość przepisów przestrzeni, w której się poruszamy, znacznie polepszy i przede wszystkim ułatwi nam życie.
2. Podstawowe procesy gospodarcze. Już od najmłodszych lat uczeni jesteśmy tego, że bez pracy nie ma pieniędzy, a bez pieniędzy nie dokonamy zakupu właściwie niczego. Są one nam potrzebne do zaspokajania podstawowych potrzeb, ale także do spełniania zachcianek i polepszania jakości naszego życia. Znajomość podstawowych procesów związanych z gospodarką znacznie nam w życiu pomoże. Musimy wiedzieć, skąd biorą się pieniądze i jak funkcjonują w obiegu. Dzięki temu będziemy na bieżąco z informacjami na temat tego, dlaczego cena oleju wzrasta, co w zasadzie spowodowało, że podatki znowu uległy zwiększeniu i czy mass media przekazują nam rzetelne informacje. Tego typu wiedza pozwoli nam wyciągać wnioski z zależności między popytem a podażą, a w przyszłości lepiej zarządzać swoimi pieniędzmi. Nikt z nas nie musi zagłębiać się w najmroczniejsze zakątki ekonomii. Warto jednak znać naprawdę podstawowe pojęcia, którymi na co dzień posługują się politycy, dziennikarze, osoby publiczne, aby ich opinia nie została nam narzucona i nie mąciła wizji świata, który sami odkrywamy.
3. Motoryka naszego ciała. Nasze ciało to coś, z czym żyjemy na co dzień. To jak wygląda, zależy nie tylko od genów, ale również od tego, jak się z nim obchodzimy. To ono również będzie nam towarzyszyło do końca naszych dni i warto, abyśmy wiedzieli o nim dużo więcej niż to, co przypadkiem uda nam się zapamiętać z lekcji biologii w liceum. Za dysfunkcjami motorycznymi naszego ciała ciągnie się wiele problemów, których rozwiązywanie jest zdecydowanie trudniejsze niż zapobieganie im. Przy siedzącym trybie pracy, tak bardzo dziś rozpowszechnionym, powinniśmy doskonale wiedzieć, jak aktywnie odpoczywać, żeby mięśnie, które najbardziej są obciążone podczas siedzenia, mogły zrelaksować się i dojść do swojego kształtu, siły i wydajności sprzed wielogodzinnej tortury przy komputerze. Niedopilnowanie tego wiąże się z późniejszymi schorzeniami, godzinami spędzonymi u fizjoterapeutów i specjalistów, górą pieniędzy wydanych na wizyty i dodatkowym stresem. Wszystkiego tego możemy uniknąć, jeśli tylko poświęcimy sobie nieco czasu na doszkolenie się z zakresu funkcjonowania naszych mięśni, a przede wszystkim tych, których osłabienie lub przeciążenie doskwiera nam na co dzień.
4. Funkcjonowanie układu pokarmowego. Tak jak jakość i rodzaj paliwa warunkuje to, jak dobrze będzie funkcjonował nasz samochód, tak samo jakość i rodzaj jedzenia, jakie spożywamy, będzie miało ogromny wpływ na to, jak my sami się czujemy. Układ pokarmowy jest o tyle skomplikowanym i ważnym aspektem, z którego dobrze posiąść jak największą wiedzę, że z jego dysfunkcji powstaje wiele innych chorób. Jego zaburzenia objawiają się zarówno w naszej sferze fizycznej, jak i psychicznej. Niejednokrotnie spotkaliśmy się na pewno z kimś, kto ze stresu doznawał zaburzeń odżywiania lub odwrotnie- zaburzenia te spowodowały dodatkowy stres, a ten jak wiadomo, zbiera coraz większe żniwa w postaci zdrowia i życia ludzi. Zapewniając sobie zdrowe i bogate w wartości odżywcze pokarmy zapewniamy naszemu ciału i umysłowi prawidłowe funkcjonowanie, a nam ominięcie wielu problematycznych sytuacji.
5. Giełda i jej wpływ na świat. Nie każdy z nas wie, że giełda jest nie tylko nudnym miejscem, w którym ryzykować możemy ogromne pieniądze, ale także miejscem, w którym na podstawie obliczeń, możemy przewidzieć ruchy gospodarcze na świecie. Tego typu wiedza jest jedną z tych, którymi zasadniczo w codziennym życiu nie bardzo dzielimy się ze znajomymi podczas lunchu. Możemy natomiast opierać swoje decyzje, czy to finansowe, czy życiowe, na tym, co pokazują wykresy i ruchy na giełdzie. Zauważmy, że na krótko przed ważnymi wydarzeniami na świecie, które powodują naprawdę znaczące ruchy gospodarcze we wszystkich krajach, giełda zaczyna pracować w inny niż zwykle sposób. Jeśli choć trochę będziemy znali się na jej mechanizmach, a jest w nas żyłka biznesmena czy inwestora, taka wiedza pozwoli nam z większą rozwagą i celnością lokować nasze oszczędności.
6. Prawo, które może nas dotyczyć. Każdego z nas obowiązuje jakiś fragment prawa w państwie, w którym na ten moment się znajduje. Nie tylko prawo ruchu drogowego, o którym mowa była w punkcie pierwszym, ale wszystkie reguły rzeczy, którymi zajmujemy się na co dzień. Zauważmy, że większość otaczającego nas świata jest uregulowana prawnie. Chodzimy do szkoły, w której obowiązują zasady, w której mamy prawa i obowiązki. Jeśli pracujemy na etacie, również znamy wszystko to, czemu musimy się podporządkować. Wiemy na przykład, jaki urlop i w jakim wymiarze możemy wykorzystać, ale także jakie obowiązki wykonywać, aby umowa została spełniona. Przedsiębiorcy będą mieli jeszcze inne obowiązki i korzyści z tytułu wykonywanej pracy. Pamiętajmy zawsze, że nieznajomość prawa nie zwalnia nas z obowiązku jego przestrzegania. Dlatego też warto przyswoić sobie główne zasady funkcjonowania otoczenia, w którym na ten moment się znajdujemy i w którym chcemy się rozwijać.
7. Interakcje międzyludzkie. Żyjemy w społeczeństwie. Każdy z nas spotyka codziennie niezliczoną ilość osób, a z większością z nich nigdy się nawet nie pozna. Relacje z innymi ludźmi są naszą codziennością i dobrze byłoby, jeśli przyswoilibyśmy chociażby podstawową wiedzę na temat komunikowania się, odczytywania sygnałów naszego rozmówcy, czy kreowania swojej postawy wobec innych. Umiejętność analizy mowy ciała niezwykle pomaga przy weryfikacji prawdomówności naszego towarzysza, jego odczuć, których nie chce opisać słowami, czy stosunku do nas. Dzięki temu sami wiemy, jaką pozycję obrać podczas konwersacji i w którą stronę tę sytuację skierować. Dzięki poznaniu natury ludzi i odnoszeniu się do siebie wzajemnie będziemy w stanie uniknąć ogromu problemów, wyjść z wielu sytuacji obronną ręką, a nawet uniknąć konfliktów. Mierząc się z trudami świata codziennego, przynajmniej w tej kwestii powinniśmy być obeznani.
8. Przetrwanie bez dobrodziejstw technologii. Nikt już dziś, w krajach rozwiniętych i tych rozwijających się, nie wyobraża sobie życia bez elektryczności, pitnej wody w kranie, czy zmechanizowania wszystkiego dookoła. Podstawowe umiejętności przetrwania w otoczeniu natury i bez dostępu do darów rozwoju cywilizacyjnego, zanikają. Może to powodować napady strachu i niepokoju wówczas, gdy na świecie dzieje się coś naprawdę złego. Zdajemy sobie wtedy sprawę, że nie do końca bylibyśmy w stanie przetrwać bez zapalniczek, prysznica, czy płyty indukcyjnej. Dla samego poczucia bezpieczeństwa i braku stresu powinniśmy przyswoić zasady przetrwania w momencie, kiedy mamy przy sobie tylko to, co dała nam natura. Umiejętności te przydadzą nam się również na pewno podczas biwaku ze znajomymi, dzikiej wyprawy w góry, czy wakacji wypoczynkowych na łonie natury. Taka wiedza zawsze zostanie wykorzystana i nigdy się nie przeterminuje.
9. Moda fast fashion. Zjawisko to znane jest już praktycznie na całym świecie. Ubrania w tzw. Sieciówkach kosztują grosze, natomiast za tą ceną idzie również jakość oraz sposób, w jaki zostały wyprodukowane. Najwięcej odzieży produkuje się dziś z plastiku. Wszechobecny poliester nie tylko w dalszym ciągu króluje w naszych szafach, ale królować będzie jeszcze długo, bowiem rozkład tego materiału liczony jest już w setkach lat. Niejednokrotnie wyszczególnia się również sam proces tworzenia tego typu mody. Najczęściej niestety wykorzystywani są do tego ludzie w krajach, w których jest ogromny stopień ubóstwa. Za nieadekwatne do wykonanej pracy pieniądze, w naprawdę fatalnych warunkach składają odzież w całość, a ta później zostaje rozdysponowana po świecie. Poliester ma również bardzo zły wpływ na naszą skórę, czy włosy. Wszechobecne elektryzowanie się odzieży nie dotyczy wszystkich rodzajów materiału, tylko najczęściej właśnie plastiku. Świadomie wybierając odzież i ograniczając kupowanie niskiej jakościowo odzieży, przyczyniamy się do wzrostu świadomości ekologicznej ludzi, nie toniemy w kilogramach ubrań, nie poszerzamy naszego konsumpcjonizmu, a nasze życie staje się nagle dużo lepsze zarówno dla nas samych, jak i dla otoczenia.
10. Segregacja śmieci. Skoro już przy ekologii jesteśmy, warto również wspomnieć o zwracaniu uwagi na oznaczenia na opakowaniach produktów, po które sięgamy na półkach sklepowych. W dobie tak dużej świadomości prośrodowiskowej musimy poszerzać swoją wiedzę w zakresie opakowań zdatnych do ponownego użycia, nadających się do przetworzenia oraz niezagrażających nam i środowisku. Musimy wiedzieć, w jaki sposób ponownie wykorzystywane są poszczególne rzeczy. Każdy z tych procesów wiąże się z dodatkowym wydatkiem energetycznym, ma wpływ na powietrze, jakość ziemi. Dzięki poszerzeniu wiedzy właśnie w tym zakresie sprawimy, że nie tylko powietrze, którym oddychamy, będzie czystsze, ale i nasze samopoczucie, wygląd, czy codzienna energia nie będzie ładowana w zanieczyszczonym otoczeniu.
Lepsze życie może mieć tyle znaczeń, ile jest ludzi na świecie. Dla każdego będzie znaczyło coś zupełnie innego. Jednym wspólnym elementem każdego podejścia jest jednak zdobywanie coraz większej wiedzy w konkretnej dziedzinie. O ile nie jesteśmy w stanie przyswoić wiedzy całego świata, tak wystarczy mieć na uwadze jedynie aspekty wspomniane wyżej. Doszkalając się w każdym z tych zakresów, bez wątpienia zauważymy, że nasze życie zmienia się na lepsze niezależnie od tego, jakie mamy w nim priorytety.
1 thoughts on “Wiedza to skarb- 10 dowodów na to, że wiedza z danej dziedziny może pomóc Ci żyć lepiej”
Comments are closed.
Świetny artykuł. Chciałbym posiąść kawale wiedzy z każdej z tych dziedzin