Znani fotografowie, którzy powinni Ciebie zainspirować

Znani fotografowie, którzy powinni Ciebie zainspirować

Jest taki moment w życiu fotograficznym, że po prostu kończy się wena. Nie masz inspiracji, nie masz pomysłu i krótko mówiąc – odechciewa Ci się fotografować, więc masz ochotę wrzucić aparat do pudła i ukryć je na dnie szafy. Taki zastój zazwyczaj dotyczy wszystkiego co nas otacza począwszy od zwyczajnego życia – pracy, rutyny po hobby kończąc i fotografia nie jest tu żadnym wyjątkiem. Spieszę więc do Ciebie z krótkim postem inspiracyjnym, którzy prawdopodobnie pomoże Ci odkryć fotografie na nowo w sposób, którego wcześniej nie znałeś.

Zdjęcia by zapisać chwile

Jeżeli szukasz inspiracji ponieważ straciłeś wenę, spróbuj znaleźć inny nurt fotograficzny. Jeśli zajmiesz się głównie zdjęciami studyjnymi zajmij się reportażami. Wiele par wynajmując kamerzystę aby wykonał dla nich filmy ślubne, często w pakiecie szukają również fotografa. Zaproponuj jakiejś firmie ślubnej swoje usługi i próbuj swoich sił na takim reportażu.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest zajęcie się zdjęciami produktowymi. Firmy bardzo często szukają filmowców którzy wykonają im filmy reklamowe, a także fotografów, którzy uwiecznią 40-lecie firmy lub wykonają zdjęcia produktowe.

Kiedy masz pomysłu na siebie i nie wiesz od której strony ugryźć fotografię, spróbuj każdej po trochu. A jeśli to Ci nie pomoże, oto kilka inspirujących osób, które zapisały się na kartach świata fotografii więc zachęcam do zapoznania się z ich warsztatem.

Inspiracje ze świata filmu i fotografii

Mary Ellen Mark

Zastanawiałeś się kiedyś, co to znaczy, że zdjęcie jest ikoną? Kto ustala zasady czy pewne ramy fotografii oraz jak to się dzieje, że jakieś na pozór zwyczajne zdjęcie, potrafi być doceniane przez wielu fotografów i ma ono wpływ na dalszy rozwój tej dziedziny? Poznaj Mary Ellen Mark.

Mary to amerykańska fotografka, której dziedziną jest głównie fotografia reportażowa – skupia się głównie na ludziach z tak zwanych interesujących ale jednocześnie niespokojnych obrzeży.

Oto kilka rad prosto od niej aby stworzyć ,,ikoniczne” zdjęcia.

,,Spędzaj czas ze swoim obiektem” – chcąc robić zdjęcia reportażowe, zapoznaj się i poświeć wystarczająco dużo czasu aby go zrozumieć. Łatwiej będzie Ci wtedy uchwycić rzeczy charakteryzujące daną jednostkę.

,,Nie bój się robić wiele zdjęć oraz poświęć swojemu projektowi dużo czasu” – Mary fotografując cyrk w Indiach skupiła się, nie na jednym, nie na dwóch, ale na 18 różnych cyrkach a sam czas wykonywania zdjęć wyniósł 6 miesięcy. A podczas jej życia wykonała ponad dwa miliony zdjęć.

Annie Leibovitz

Słynna fotografka pracująca dla magazynu Rolling Stones przez 10 lat a później dla Vanity Fair. Fotografowała prawie każdą gwiazdę a wyróżniał ją charakterystyczny styl oświetlenia. Ustawienia światła na jej zdjęciach dają wyciszony a nawet malarski efekt. Poświęć trochę czasu na znalezienie swojego stylu i trzymaj się go konsekwentnie, wtedy Twoje zdjęcia będą charakterystyczne dla Ciebie i kojarzone z Tobą.

Richard Avedon

Nowojorski fotograf mody i portrecista, znany ze swoich publikacji dla Harper’s Bazaar ale należy zwrócić uwagę na jego zdjęcia w zbiorze pt: ,,In the American West”. Podróżował on po kraju fotografując różnych ludzi podczas ich codziennych prac, ustawił białą płachtę na północnej stronie budynku, tak aby światło równomiernie padało na modeli, a następnie chodził wokół nich i pstrykał zdjęcia, uzyskując tym niesamowity efekt. Ten projekt charakteryzował pomysł. Fotografia to nie tylko robienie zdjęć tego co widzimy, Richard udowadnia, że aby wykonać fajne zdjęcie trzeba ruszyć głową i wykonać pewną inscenizację. A Jeśli chodzi o inscenizację….

Gregory Crewdson

Fotograf znany ze swych surrealistycznych kompozycji oraz specjalnie przygotowywanych scen osadzonych w realiach małych miasteczek w Nowej Anglii. Jeśli interesujesz się fotografią, koniecznie zajrzyj w galerie tego artysty – inscenizacje naprawdę budzą podziw a zdjęcia wyglądają jak wykonane w specjalnie przygotowanym miejscu. Studio fotograficzne to nie jedyne gdzie można w pełni kontrolować przestrzeń. Podobno sam Gregory wydaje tysiące dolarów na ich przygotowanie.