Dlaczego warto wybrać maty antyzmęczeniowe dla przemysłu?

Dlaczego warto wybrać maty antyzmęczeniowe dla przemysłu?

Przemysł ciągle się rozwija, jednocześnie wymagania wobec pracowników rosną. Długotrwałe siedzenie czy też stanie w miejscu pracy wpływa nie tylko na wygodę, ale też bezpieczeństwo pracowników. Doskonałym wyborem są maty antyzmęczeniowe, warto dowiedzieć się więcej na ich temat.

Dlaczego warto zdecydować się na maty antyzmęczeniowe w przemyśle?

Każdy pracodawca powinien zadbać o bezpieczeństwo i ochronę zdrowia pracownika. Najnowsze wytyczne dotyczące BHP zachęcają pracowników, by zbyt długo nie przebywali w jednej pozycji, jednocześnie należy postawić na rozwiązania, dzięki którym można zmniejszyć negatywne skutki pracy. I właśnie tutaj sprawdzą się maty antyzmęczeniowe przemysłowe. Są one zaprojektowane tak, by zmniejszyć negatywne skutki pracy w pozycji stojącej. Osoba korzystająca z maty mimowolnie wykonuje mikroskurcze mięśni nóg, co wymusza pracę mięśni. Dochodzi też do stymulacji układu żylnego, co wpływa na lepszą pracę całego układu krążenia. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że maty antyzmęczeniowe poprawiają pracę zastawek i w ten prosty sposób zapobiegają cofaniu się krwi w żyłach. W rezultacie ryzyko występowania chorób związanych z pracą jest zdecydowanie mniejsze.

Dlaczego inwestycja w maty antyzmęczeniowe przemysłowe dla pracowników jest wręcz niezbędna?

Wiecie już jak duże ryzyko niesie ze sobą przebywanie w pozycji stojącej. Przede wszystkim zwiększa się ryzyko chorób, ale trzeba też zauważyć, że długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej wpływa na spadek koncentracji i ryzyko popełnienia błędów jest zdecydowanie większe. Nie można też zapominać, że zbyt długie przebywanie w pozycji stojącej powoduje jeszcze bóle mięśni. Pracownicy zmagający się z różnymi dolegliwościami częściej są też na zwolnieniach. Stąd tak ważna jest inwestycja w tego typu maty. Można je zastosować przy maszynach, ale sprawdzą się też na liniach produkcyjnych czy w magazynach w miejscu pakowania towaru. Trzeba jeszcze pamiętać o tym, aby dobrać matę do środowiska pracy. A więc tutaj trzeba wziąć pod uwagę fakt, czy środowisko pracy jest suche, mokre czy też może dojść do powstania iskier, np. w branży spawalniczej. Do wyboru są więc maty antyzmęczeniowe z powierzchnią antypoślizgową, ale też wykazujące większą odporność na różnego rodzaju smary, oleje czy też chemikalia. Każde środowisko pracy jest inne. Stąd też trzeba dopasować matę nie tylko do warunków pracy, ale też jej intensywności. W tym przypadku można wybrać maty jednozmianowe bądź wielozmianowe. Dobrej jakości maty posiadają odpowiednio zabezpieczone powierzchnie, co zapobiega szybszemu zużyciu.

Jak wybierać maty antyzmęczeniowe?

Jeżeli szukacie maty antyzmęczeniowej, która sprawdzi się na suche stanowiska pracy, to możecie zdecydować się na model wykonany z delikatnej pianki PVC. Górna część takiej maty posiada antypoślizgową powierzchnię, np. o fakturze blachy ryflowanej. Można też zdecydować się na matę o fakturze prążkowanej, kamyczkowej czy monetowej. Mata jednowarstwowa sprawdzi się przy mniej intensywnych warunkach pracy i przy niedużym obciążeniu. W innym wypadku należy postawić na matę dwuwarstwową. Można też wybrać matę, która wyposażona jest w grubą poduszkę amortyzującą, stąd też ma naprawdę dobre właściwości antyzmęczeniowe. W miejscach mokrych sprawdzi się mata gumowa antypoślizgowa. Wysokiej jakości modele możecie znaleźć w sklepie ErgoSpot.pl. Wybór jest naprawdę duży. Bez problemu znajdziecie modele dostosowane do środowiska pracy. W razie problemów czy wątpliwości możecie liczyć na fachowe doradztwo.