Jaka wiedza może być bezużyteczna?

Jaka wiedza może być bezużyteczna?

Przyjęło się uważać, że wiedza pozyskiwana w różny sposób zawsze może się przydać. Okazuje się jednak, że czasami marnuje się na nią tylko czas, bez upewnienia się nawet, czy przyswajane informacje są zgodne z prawdą albo aktualne. Jeśli ktoś lubi się uczyć i poznawać nowe dziedziny, powinien dowiedzieć się, jakiej wiedzy lepiej nie kolekcjonować. W ten sposób oszczędzi się sporo czasu, a do tego nie złapie się na popularne pułapki, które zastawiają chętni na łatwy zysk mentorzy bez doświadczenia.

O wiedzy bezużytecznej

Pierwszą grupą wiedzy bezużytecznej są wszystkie te informacje, które opierają się na niepełnych i prowadzonych niesystematycznie obserwacjach. Dotyczy to między innymi takich umiejętności jak czytanie mowy ciała, typowych zachowań konkretnych grup społecznych czy wychowywania dzieci. Jak szerzej możemy poczytać na stronie www.pasje.pl, wiedza oparta na doświadczeniu jest cenna, ale nie zawsze ma zastosowanie w każdej dziedzinie życia czy środowisku. Decydując się na kierowanie się nią w swojej codzienności, trzeba zawsze pamiętać, że nie ma się żadnej gwarancji, że jest ona wartościowa. To samo dotyczy tych informacji, które są przekazywane przez ekspertów, ale w innej dziedzinie, niż ta, o której się wypowiadają. Mogą znać się na temacie, ale ich kompetencje nie są większe od tych prawdziwych fachowców.

Informacje bezużyteczne to cała wiedza nieaktualna. Naukowcy cały czas przeprowadzają nowe badania, nie tylko w dziedzinach medycyny, ale także w naukach ścisłych i humanistycznych. Dlatego informacje należy regularnie aktualizować. Taka wiedza nie jest niezgodna z prawdą, tylko nie jest obecnie stosowana. Wykorzystywanie jej w rozmowach czy życiu codziennym może negatywnie wpływać na obraz takiej osoby w oczach innych. Szczególny rodzaj wiedzy bezużytecznej to wiedza oparta na chłopskim rozumie. Doświadczenia połączone z przeczuciami nigdy nie będą tak dokładne, jak poprawnie przeprowadzone badania. Często to, co wydaje się oczywiste, w rzeczywistości nie ma niczego wspólnego z prawdą i nie należy się tym kierować.