Ciekawe fakty na temat człowieka

Ciekawe fakty na temat człowieka

Pomimo tego, że jest najbardziej rozpowszechnionym ssakiem na świecie, człowiek jest również jednym z najbardziej niezrozumiałych.

Oto kilka ciekawych faktów o człowieku, których mogłeś nie znać.

Szybki jak błyskawica!

Ewoluowaliśmy, aby móc biegać na długich dystansach. Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Harvarda odkryto, że nasi przodkowie mieli mutację genu około 2 milionów lat temu — w tym samym czasie, gdy ludzie zaczęli stawać się bardziej aktywni fizycznie i biegać na duże odległości w poszukiwaniu jedzenia lub w innych celach.  Dodatkowo warto wiedzieć, że ludzie są jedynymi ssakami zdolnymi do pocenia się, co pomaga schłodzić nasze ciała i zmniejszyć nagromadzenie ciepła podczas biegu.

W każdej minucie człowiek oddycha około 30 razy i ma około 50 uderzeń serca. To bardzo dużo aktywności dla naszego organizmu! Zwłaszcza że nasze ciało pracuje przez całą dobę, bez żadnego odpoczynku. Nawet gdy śpimy. Co ciekawe sen jest nam niezbędny do życia. Bez spania człowiek jest w stanie przetrwać jakieś 10 dni.

Ludzkie serce jest tak silną pompą, że jest  w  stanie wyrzucić krew na wysokość trzeciego piętra, czyli na jakieś 10 metrów. A łączna długość wszystkich naczyń krwionośnych u człowieka to mniej więcej 100 000 kilometrów. To w przybliżeniu długość równika razy 2,5 raza…

Zaradny i wszechobecny

  • Ludzie są jedynymi ssakami, które mogą przetrwać w każdym klimacie,
  • Ludzie są najszerzej rozpowszechnionymi ssakami poza człowiekiem,
  • Ludzie są jedynymi ssakami, które mogą przetrwać we wszystkich klimatach.

A to wszystko dzięki naszej pomysłowości i uczeniu się przez cały czas. Innowacyjność sprawia, że człowiek jest  w stanie przetrwać praktycznie w każdej sytuacji. Na morzu i w górach. w mroźniej tundrze i na Saharze…

źródło: https://ciekawski.pl/ – portal z ciekawymi faktami