Jak zostać mistrzem komunikacji międzyludzkiej?

Jak zostać mistrzem komunikacji międzyludzkiej?

Jeśli chcesz być mistrzem komunikacji międzyludzkiej, jakie warunki musisz spełniać? Wielu ludziom wydaje się, że wystarczy mieć bogaty zasób słownictwa.

Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że naprawdę duże słownictwo nie jest konieczne, aby jasno wyrażać siebie i poruszyć innych swoimi słowami.

Niektóre z najbardziej dramatycznych przesłań, jakie kiedykolwiek zostały wypowiedziane w historii ludzkości, w rzeczywistości używały bardzo prostych słów, aby dotknąć serc odbiorców. Bo widzisz, doniosłe słowa nie każdy zrozumie. A proste już tak. Dlatego mówcy motywacyjni, copywriterzy i liderzy zespołów powinni mieć na uwadze, że nadmierna komplikacja to na serio nie jest dobry pomysł.

Spójrz na każdy dobrze znany fragment Biblii.  Są szanse, że ten fragment nie opiera się na wyrafinowanych słowach, aby stworzyć swoją moc.

Pomyśl o adresie Gettysberga Lincolna. Chociaż prezydent Lincoln przemawiał w stylu, który bardzo różni się od sposobu, w jaki zwykle mówimy dzisiaj, jego słowa wciąż mają moc poruszania nas głęboko swoją jasnością i głębokimi emocjami. Podczas najciemniejszych dni II wojny światowej, porywające przemówienia Winstona Churchilla do Brytyjczyków używały bardzo prostych, pospolitych, potężnych słów, aby skutecznie rozpalić odwagę i determinację jego narodu.

Skoro więc można skutecznie komunikować się bez używania wielu bardzo dużych słów, po co mielibyśmy zawracać sobie głowę poszerzaniem naszego słownictwa?  Powodem jest to, że nauka nowych słów poszerza nasze rozumienie i poprawia nasze „mięśnie psychiczne”.  Każde nowe słowo, którego się uczymy, zachęca nasz umysł do odkrywania nowych obszarów.

Kiedy mamy większy bank słów, z których możemy czerpać, poprawiamy naszą zdolność myślenia i wyrażania siebie. Nasze myślenie stanie się bardziej płynne i giętkie, a gdy będziemy mieli większe słownictwo, lepiej zrozumiemy otaczający nas świat iw nas samych. We współczesnym świecie umiejętność efektywnego używania słów jest często wysoko nagradzana.

Język polski zawiera ogromną liczbę słów, być może ponad pół miliona. Jednak większość ludzi codziennie używa słownictwa składającego się z zaledwie kilku tysięcy popularnych słów. Można sobie poradzić w języku polskim z ograniczoną liczbą słów, ale poszerzasz swoje możliwości wraz z poszerzaniem swojego słownictwa. Kiedy rozumiesz bardzo niewiele słów, masz ograniczoną zdolność uczenia się nowych informacji.

Jeśli chcesz poszerzyć swoje słownictwo, możesz skorzystać z wielu podejść. Dobrym sposobem jest czytanie książek lub artykułów, które są nieco trudniejsze niż te, do których jesteś przyzwyczajony.  Kiedy natkniesz się na słowo, którego nie znasz, sprawdź, czy potrafisz zrozumieć jego znaczenie z kontekstu. Spójrz na sposób, w jaki składa się słowo, z jego literami i sylabami. Czy przypomina ci jakieś słowa, które już znasz?  Jakie części są znajome?

Wiele słów w języku angielskim składa się ze wspólnych korzeni, które dzielą z innymi słowami. Możesz wywnioskować znaczenie nowego słowa ze sposobu ułożenia sylab i sposobu jego użycia. Aby się upewnić, powinieneś zajrzeć do słownika.

Jeśli w trakcie wykładu lub rozmowy natrafisz na słowo, którego nie rozumiesz, możesz poprosić kogoś o wyjaśnienie znaczenia tego słowa. Wiele osób niechętnie to robi, ponieważ boi się ujawnić swoją ignorancję, prosząc.

Czasami zdarza się, że inni ludzie mogą patrzeć na ciebie z góry, jeśli przyznasz, że nie rozumiesz określonego słowa. Z drugiej strony mogą być szczęśliwi mogąc nauczyć Cię czegoś nowego. Jeśli zdecydujesz, że nie chcesz nikogo pytać o znaczenie słów, których nie znasz, zanotuj te nowe słowa i wyszukaj je później.

Czy powinieneś próbować uczyć się nowych słów bezpośrednio ze słownika? To zależy od Twojego stylu uczenia się i Twoich preferencji. Niektórzy bardzo szybko się znudzą podczas czytania słownika, inni uznają go za fascynujący.

Wszystkie słowniki nie są takie same, a niektóre wersje mogą być o wiele bardziej przydatne niż pozostałe. Dobre słowniki nie tylko podają definicję słowa. Niektórzy pokażą ci przykład słowa użytego w zdaniu. Często pokazują alternatywną pisownię i podają liczbę mnogą rzeczowników i czas przeszły czasowników.  Większość słowników pokaże ci poprawną wymowę. Niektórzy powiedzą ci o historycznym pochodzeniu tego słowa. Wiele angielskich słów ma swoje korzenie w starożytnym języku anglosaskim, francuskim lub niemieckim.

Język ciągle się rozwija i każdego dnia powstają nowe słowa. Nowe słowa mogą pochodzić z technologii, odkryć naukowych, innych języków, popkultury i ulic. Ucząc się nowego słownictwa, możesz lepiej zintegrować je ze swoim mózgiem, jeśli aktywnie zaangażujesz się w proces uczenia się.

Kiedy napotkasz nowe słowo, napisz jego definicję własnymi słowami i napisz jedno lub więcej zdań, używając nowego słowa w kontekście. Wizualizuj słowo w jego wydrukowanej formie. Wypowiedz to słowo na głos i przeliteruj je na głos. Wypowiedz na głos zdanie zawierające nowe słowo. Wymyśl obraz w swoim umyśle, który pomoże Ci zapamiętać słowo. Jeśli sprawisz, że obraz będzie zabawny lub dziwaczny, prawdopodobnie lepiej go zapamiętasz.

Aby poprawić swoje posługiwanie się językiem i zdolność myślenia, przećwicz streszczanie tematu całego artykułu lub książki, używając tylko jednego lub dwóch akapitów. Po przeczytaniu artykułu lub książki spróbuj napisać dwie różne wersje podsumowujące Twoje pomysły. Zrób jedną wersję używając bardzo prostych, codziennych słów. Uczyń to tak jasnym i prostym, jak to tylko możliwe, zachowując przy tym dokładność. Zrób inną wersję, która używa bardzo złożonych zdań i zaawansowanego słownictwa, tak jak wyobrażasz sobie, że mógłby pisać profesor uniwersytecki.

To zapewni mózgowi dobry trening i zwiększy elastyczność werbalną i umysłową.

Jeśli chcesz poszerzyć swoje słownictwo, ile nowych słów powinieneś spróbować nauczyć się w ciągu dnia? To zależy od Ciebie. Tylko dwa nowe słowa dziennie dadzą w sumie ponad 7000 słów w ciągu dziesięciu lat. Dziesięć słów dziennie dodałoby 36 000 słów w ciągu dziesięciu lat.

Kiedy już nauczysz się wielu nowych słów, czy powinieneś używać ich w rozmowie przy każdej nadarzającej się okazji? Rodzaj słownictwa, którego używasz, powinien zawsze odpowiadać kontekstowi, w którym piszesz lub mówisz. Na przykład, jeśli rozmawiasz z grupą osób, które porzuciły szkołę średnią, możesz chcieć użyć innych słów, niż jeśli rozmawiasz z grupą naukowców.

Nie używaj imponującego słownictwa tylko jako sposobu na popisywanie się, zawsze używaj dużych słów, gdy wystarczyłyby małe. Ludzie często intuicyjnie wyczuwają, kiedy używasz wymyślnych słów tylko dla efektu, a nie dlatego, że potrzebujesz ich do komunikacji.

Ale jeśli twoje nowe słownictwo naprawdę stało się częścią ciebie i ma przydatne miejsce w twoim pisaniu i rozmowie, to śmiało używaj go!