Jak wyćwiczyć naszą pamięć?

Jak wyćwiczyć naszą pamięć?

Kłopoty z pamięcią to nie tylko kwestia wieku czy chorób takich jak demencja starcza. Często będąc nawet młodym człowiekiem lub dzieckiem mamy problemy z zapamiętywaniem dat i faktów. Na szczęście zmiana jest możliwa. Dzięki poprawie jakości naszej pamięci poprawiamy także naszą koncentrację, a co za tym idzie zdolności naszego uczenia się oraz samopoczucie. Jak zadbać o naszą pamięć i gdzie znajdziemy odpowiednie ćwiczenia na pamięć?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • ćwiczenia pamięci krótkotrwałej i długotrwałej – czy są trudne,
  • gdzie znaleźć fachowe rady o tym, jak poprawić pamięć i koncentrację.

Ćwiczenia na problemy z pamięcią można wykonywać z pomocą ekspertów. Istnieją opatentowane metody jak np. BrainGym, które powalają na poprawę pamięci i koncentracji, co pociągnie za sobą także wzrost własnej samooceny. Z pomocy tych technik korzystać mogą zarówno dorośli, studenci, młodzież, jak  i dzieci w każdym wieku. Możemy zająć się ćwiczeniami naszej pamięci i odkryć, że nasze IQ jest wyższe niż wcześniej.

Specjalne testy pozwalają stwierdzić, z jakimi problemami zmaga się człowiek i w jaki sposób może ćwiczyć swoją pamięć.

Ćwiczenia na problemy z pamięcią – jak poprawić pamięć krótkotrwałą i długotrwałą?

Jeśli chodzi o ćwiczenia pamięci, to każdy z nas może je wykonywać. Dzięki intensywnym ćwiczeniom możemy rozwinąć nasze zdolności poznawcze oraz zdolności zapamiętywania. Dzięki temu w każdej dziedzinie nauki będziemy szybciej przyswajać wiedzę i więcej zapamiętywać, a co za tym idzie, nasza zdolność wykorzystywania wiedzy także się zwiększy. To sprawdza się na każdym etapie naszego życia – zarówno w szkole podstawowej, szkole średniej, na studiach, jak i w pracy. Dzięki temu, że mamy lepsze zdolności pamięciowe zwiększamy także naszą koncentrację i uwagę. Jedno jest ściśle powiązane z drugim.

Trening mózgu jest dobry dla każdego z nas, niezależnie od tego, czy zmagamy się z jakimiś trudnościami. Niezależnie czy chodzi o pamięć długotrwałą, czy poprawy wymaga nasza pamięć krótkotrwała. Choć jeśli cierpimy na dysleksję, zespół Aspergera czy inne spektrum autyzmu, nasza zdolność zapamiętywania oraz skupienia się może być niższa niż innych osób. Osoby bez problemów także muszą ćwiczyć swoją pamięć, by działała jak najlepiej. Dzięki odpowiednio opracowanym procesem terapeutycznym, jak BrainGym możemy razem z naszym koordynatorem ćwiczyć naszą pamięć i zwiększać nasze zdolności poznawcze. Aby poprawa pamięci była skuteczna, ważna jest również regularna aktywność fizyczna, gdyż poziom ogólnego stanu zdrowia również może mieć wpływ na zdolności naszego mózgu.

Jeżeli nie mamy czasu na specjalne ćwiczenia, wystarczające mogą być aktywności wspomagające logiczne myślenie. Gry typu memory, puzzle, czy zadania matematyczne poprawiają pamięć, a jednocześnie są świetną rozrywką dla dzieci i dorosłych.

Ćwiczenie pamięci krótkotrwałej – w jaki sposób są wykonywane?

Ćwiczenie pamięci krótkotrwałej i długotrwałej to zestaw zadań, które wykonuje się według opracowanej metody współpracy z terapeutą, który zaleca odpowiednie ćwiczenie. Na początku procesu ćwiczenia pamięci wykonujemy specjalne testy, które pozwala ocenić nasze zdolności, pokażą to, co w naszej pamięci wymaga jeszcze poprawy. Następnie przechodzimy terapię indywidualną, która może pomóc nam zwiększyć znacznie nasze zdolności pamięciowe oraz zdolności koncentracji. Intensywne ćwiczenia pamięci wpływają pozytywnie na nasz mózg oraz na to, jak radzimy sobie w życiu. Pamięć pomaga nam nie tylko w nauce, ale także w adaptacji społecznej, między innymi w grupie rówieśniczej. Dlatego ćwiczenie mózgu zalecane jest dzieciom, które mają problemy z adaptacją w grupie, pewnością siebie, czy po prostu problemy z nauką. Szereg schorzeń takich jak dysleksja, zespół Aspergera, spektrum autyzmu można złagodzić dzięki odpowiednim ćwiczeniom pamięci. To znacznie wpływa na koncentrację i pamięć oraz pomaga dzieciom lepiej adaptować się w środowisku.